Časopis 'Uprava' objavljuje:
Istraživački članci
Časopis pozdravlja rukopise koji koriste različite teorijske i istraživačke okvire o temama iz domena javne uprave. Od članaka se očekuje da budu u skladu sa visokokvalitetnim naučnim standardima i promovišu znanje i razumevanje za profesionalce i praktičare zainteresovane za teoriju, empirijska istraživanja i istaknuti razvoj u ovoj oblasti. Istraživačke teme prikladne za časopis „Administracija” obuhvataju široku domenu, u rasponu od teorijskih i empirijskih istraživanja o javnim organizacijama, analize politike, evaluacijskog istraživanja i normativne teorije koja istražuje vrijednosna pitanja povezana s javnom upravom. U tom cilju, Journal podstiče podneske koji naglašavaju ove šire elemente, kao i radove koji imaju poseban fokus, uključujući, ali ne ograničavajući se na međunarodna i uporedna istraživanja, i istraživačke sinteze.
Podstiču se međunarodna i komparativna istraživanja koja izgrađuju znanje i teoriju koja je korisna za praktičare i naučnike širom svijeta. Časopis je posvećen uključivanju globalne zajednice javne uprave kroz istraživanje koje čitaocima pruža priliku da uporede prakse i procese i tumače međunarodne trendove i razvoje u ovoj oblasti.
Istraživačke sinteze treba da primenjuju rigoroznu i kritičku procenu korpusa teorije i empirijskih istraživanja, artikulišući ono što je poznato o fenomenu i načine za unapređenje istraživanja o temi koja se razmatra. Istraživačke sinteze treba da identifikuju značajne varijable i veličine efekata, sistematičnu i reproducibilnu strategiju pretraživanja i jasan okvir za studije uključene u širu analizu. Podstiču se meta-analize koje statistički kombinuju studije kako bi se odredio ukupni efekat ili veličina efekta.
Svi podnesci treba da sadrže tri do pet tačaka dužine rečenice za čitaoce koji pružaju dokaze za praksu. Članci praktičara ili u koautorstvu praktičara i naučnika su dobrodošli.
Tačke gledišta
Akademici i praktičari imaju različite publike, gledišta, interese, intelektualne pristupe, metode istraživanja i stilove diskursa. Časopis „Administracija” služi kao kritičan instrument za premošćivanje ovih razlika i posvećen je uključivanju praktične zajednice na novi način kako bi se povećala uključenost i učešće. Časopis traži rukopise od ključnih dionika i/ili organizacija koje su usmjerene na probleme i brige sa kojima se njihovi birači suočavaju u velikom broju.
Prikazi knjiga
Funkcija Prikazi knjiga ima za cilj da uključi naučnike i praktičare u živu diskusiju o knjigama koje se bave pravovremenim temama, napretkom u teoriji i/ili praksi, inovacijama u uslugama i problemima i ograničenjima sa kojima se suočavaju akteri javne uprave i politike. Časopis „Administracija“ ima širok pogled na oblast javne uprave i pozdravlja recenzije knjiga objavljenih iz svih regija svijeta. Recenzije knjiga treba da teže jasnoći, sažetosti i pravovremenosti. Dužina rukopisa treba da odgovara sadržaju. Preporučuju se pregledni članci koji objedinjuju brojne knjige. Molimo slijedite ista uputstva za stil kao ona navedena za obične rukopise.
Informacije o formatiranju rukopisa
Tabele, slike, grafikoni, dodaci
Svaka tabela ili slika treba da budu na posebnoj stranici na kraju rukopisa. Označite postavljanje tabela, slika i sl. u tekstu na sljedeći način: ostavite dva dvostruka razmaka iza posljednjeg reda prethodnog teksta; umetnite rečenicu, [Tabela (Slika) N ovdje], i ostavite dva dvostruka razmaka prije početka sljedećeg reda teksta.
Imajte na umu da riječi “tabela”, “slika”, “dodatak” itd. trebaju biti malim slovima kada se na njih poziva u tekstu. Nule treba izostaviti ispred decimalnih zareza u tabelama, ali ne i u tekstu.
Nemojte koristiti teške ivice ili sjenčanje. Ako tabela, slika ili grafikon zahtijevaju efekte popunjavanja, koristite uzorke umjesto senčenja. Časopis 'Administracija' ne štampa u boji.
Naslov članka i naslovi odjeljaka
Smjernice za naslove članaka i naslova odjeljaka su sljedeće (molimo nemojte podvlačiti):
Naslov članka i glavni podnaslovi: latinica od 14 tačaka, naslovna mala slova, podebljana i postavljena na liniji odvojenoj od teksta.
Sekundarni podnaslovi: 12 tačaka rimskim pismom, velikim slovima naslova, podebljanim i postavljenim na liniji odvojenoj od teksta.
Podnaslovi (uhodni podnaslovi): latinica od 12 tačaka, mala slova, podebljana i kurzivna, ujednačena na početku pasusa, nakon čega slijedi tačka.
Citati
Navodna materija koja se sastoji od šest ili više otkucanih redova ili koja uključuje dva ili više pasusa treba da se izdvoji kao blok citat; navod treba da započne novi red, da bude postavljen bez navodnika i da bude postavljen u tipu od 11 tačaka. Kraći citati se ubacuju u tekst i stavljaju u navodnike. Obavezno navedite brojeve stranica na kojima se citat pojavio. Navodnike treba koristiti za označavanje riječi neobičnog značenja ili nepoznate, pretjerano slenžne ili kovane riječi kada se prvi put koristi. Nakon toga navodnici su nepotrebni. Općepoznate činjenice i poslovični, biblijski i dobro poznati književni izrazi ne moraju biti stavljeni pod navodnike.
Kapitalizacija
Kada ste u nedoumici, nemojte pisati velikim slovima. Samo akronimi i riječ PAR trebaju se pojaviti velikim slovima (nakon jedne napisane upotrebe). Građanske, vojne, vjerske i profesionalne titule i plemićke titule pišu se velikim slovom samo kada stoje neposredno ispred ličnog imena i stoga se koriste kao dio imena. Naslove članaka i odjeljaka bilo koje vrste treba pisati velikim slovom u naslovu.
Kurziv
Iskusite nazive knjiga, novina i časopisa; nemojte ih podvlačiti. Istaknite kurzivom imena tužioca i tuženog u navodu pravnih predmeta. Kurziv se koristi za izolirane riječi i fraze na stranom jeziku ako je vjerovatno da su nepoznati čitaocima. Strane riječi ili fraze poznate većini čitatelja i navedene u Merriam-Websterovom Collegiate Dictionary, 11. izdanje (na primjer, laissez faire) se ne pišu kurzivom ako se koriste u engleskom kontekstu. Kurziv se može koristiti za isticanje i na prvom pojavljivanju; nakon toga ih je najbolje postaviti na rimski jezik.
Bilješke i reference
Rukopisi treba da slijede stilske smjernice u Chicago Manual of Style, 16. izdanje, koristeći metodu citiranja i referenciranja Autor-Date. Konkretna pitanja o pitanjima stila mogu se riješiti na http://www.chicagomanualofstyle.org/tools_citationguide.html. Sve reference moraju imati puna imena autora.
Za bilješke, nemojte koristiti funkciju automatskog formatiranja ili funkciju fusnote da biste ugradili krajnje bilješke u program za obradu teksta. Napomene treba da budu navedene u celini ispred referentnog odeljka sa odgovarajućim superskriptnim brojevima koji nisu povezani i ručno uneti u tekst.
Struktura
Koristite sljedeću strukturu za svoj istraživački članak: sažetak, dokazi za praksu, uvod, teorija, metode, rezultati, diskusija i zaključak.
Uključite čvrstu raspravu koja se razlikuje od vašeg zaključka.
Nemojte koristiti naslov za svoj uvod. Podrazumijeva se da je vaših prvih nekoliko paragrafa uvodnih.
Nemojte koristiti citate u tekstu u svojim dokazima za poene iz prakse. Namjera je da budu direktne, sažete izjave o implikacijama i uvidima vaših nalaza istraživanja koji su direktno relevantni za praksu.
Dajte svom članku naslov koji je i opisan i privlačan budućim čitateljima.
Naslov vašeg članka trebao bi se svidjeti i naučnicima i praktičarima.
Koristite skraćenu verziju glavne ideje vašeg članka u naslovu. Svakako razmislite o uključivanju ključnih riječi koje će ljudi koristiti za traženje vaše teme.
Koristite ključne riječi, ali nemojte koristiti tehnički žargon ili ezoterične riječi.
Pokušajte ograničiti svoje naslove na 8 riječi ili manje.
Naslovi treba ravnomjerno stati u jedan ili dva reda.
Vaš sažetak treba da informiše čitaoce o čemu se radi u vašem članku i njegovim najvažnijim nalazima.
Čitaoci, uključujući naučnike i praktičare, trebali bi biti u stanju razumjeti vašu temu, argument i zaključke. Neka vaš sažetak bude jednostavan i ne koristite tehnički jezik ili žargon.
Vaš sažetak treba da ima 150 riječi ili manje.
Vodite s glavnom porukom i primarnim nalazima vašeg članka.
Nemojte se pozivati na “članak” u svom sažetku; podrazumijeva se da se sadržaj vašeg sažetka odnosi na vaš članak.
Dajte jasan zaključak koji čitaocima govori šta ste otkrili, zašto je to važno i kakvu će razliku to učiniti za istraživanje i praksu.
Obavezno odvojite dio za diskusiju od zaključka članka.
Sintetizirajte svoj članak; nemojte to rezimirati. Pokažite čitateljima kako se dijelovi vašeg članka uklapaju zajedno.
Odgovorite na pitanje "Pa šta?" Zašto je vaš članak značajan i koliko je relevantan?
Reference su uključene u vaš broj riječi, pa provjerite jesu li neophodne.
Stil
Slijedite Chicago Manual of Style, Author-Date format za citate.
Koristite endnote, a ne fusnote.
Minimiz e broj i dužinu nota. Ako je sadržaj važan, stavite ga u glavni tekst.
Nemojte koristiti numerisane naslove.
Nemojte koristiti automatsko numerisanje ili funkciju automatskog formatiranja.
Ne koristite numerisanje okvira u formatu ABC. Umjesto toga, koristite metke ili brojeve.
Navedite značenje za sve akronime koje kreirate kada prvi put koristite akronim. Općenito, ograničite upotrebu akronima.
Koristite aktivni glas. Pretvorite pasivni u aktivni glas gdje god je to moguće.
Budite dosljedni u jeziku i stilu.
Članci
Podrazumevana politika odjeljka