JEZIK EVROPSKOG OBRAZOVNOG PROSTORA
Ključne riječi:
globalizacija, kultura, obrazovanje, jezici u kontaktu, englobishSažetak
Globalizacija je odavno počela i utkana je u sve sfere ljudskog bivstvovanja i djelovanja što uključuje i kulturu i obrazovanje. U domeni evropskog obrazovnog procesa i konvergenciji čiji smo svjedoci i sudionici, globalizacija jezika je sveprisutna ali i obvezujuća s obzirom na težnje svih uključenih u taj dugoročni reformatorski prostor.Naravno, riječ je o engleskom jeziku, kao globaliziranom jeziku današnjice ili modernim lingvističkim žargonom rečeno – globishu.
On je, podrazumijeva se, nastao spajanjem i kontaktiranjem više modernih jezika Starog kontinenta, i govoren čak i u akademskim krugovima, postao
neki novi engleski jezik pojednostavljene gramatike, sintakske i šarolike leksike. Budući da su neujednačenosti jezičke upotrebe neminovne, i u akademskim zajednicama je došlo do razilaženja, dvosmislenih tumačenja, stvaranja lažnih sinonima i sličnih odstupanja. Ovaj rad će pokušati ukazati na takve promjene u domenu zajedničkog komunikacijskog jezika današnjice, međusobno razumijevanje evropskog multikulturalnog prostora kao i reformske procese manje ili više usvojene u praksi.