Riječ urednice
Sažetak
Naučno-stručna konferencija Reforma javne uprave u Bosni i Hercegovini - prioriteti i izazovi
Članstvo u Evropskoj uniji predstavlja dugogodišnji strateški cilj Bosne i Hercegovine. Na eurointegracijskom putu, reforma javne uprave predstavlja jedan od tri ključna stuba procesa proširenja. Zajedno sa vladavinom prava i ekonomskim upravljanjem, ova tri stuba predstavljaju horizontalna pitanja od temeljne važnosti za uspjeh u političkim i ekonomskim reformama i izgradnju osnova za sprovođenje pravila i standarda EU. Evropska komisija je posljednjih godina intenzivirala svoje usmjerenje ka reformi javne uprave, definirajući poseban set principa kojima se svaka država – (potencijalna) kandidatknija za članstvo u Evropskoj uniji, mora voditi, s ciljem ispunjavanja pristupnih kriterija i stvaranja ambijenta “dobre uprave”, sposobne za preuzimanje i ispunjavanje obaveza koje proizilaze iz članstva, istovremeno garantirajući konkurentnost privrede i bolji život i pružanje usluga građanima.
Cilj reforme javne uprave trebao bi biti veća transparentnost, odgovornost i djelotvornost kao i veći fokus na potrebe građana i preduzeća. Adekvatno upravljanje ljudskim resursima, bolje planiranje politike, koordinacija i razvoj, zdravi upravni postupci i poboljšano upravljanje javnim finansijama –svi ovi segmenti su od temeljne važnosti za funkcioniranje države, kao i za provedbu reformi potrebnih za integraciju u EU.
U Bosni i Hercegovini, reforma javne uprave provodi se više od 10 godina. Iako su u pojedinačnim segmentima i oblastima postignuti značajniji rezultati, općenito gledajući, dosadašnja provedba reforme nije na zadovoljavajućem nivou – čak šta više, izvještaji Evropske komisije za Bosnu i Hercegovinu iz godine u godinu ukazuju na ranu, odnosno početnu fazu reforme, ocjenjujući rezultate iste kao stagnaciju, pa čak i nazadovanje – ovo se naročito odnosi na posljednja dešavanja u Federaciji BiH vezano za izmjene Zakona o državnoj službi, odnosno uvođenja, umjesto depolitizacije, daljnje politizacije državne službe, čime se u cijelosti mijenja koncept, struktura i sadržaj državne službe u Bosni i Hercegovini, zasnovan na principima zakonitosti, transparentnosti i javnosti, odgovornosti, efikasnosti i ekonomičnosti, te, principima profesionalnosti, političke neovisnosti (neutralnosti) i nepristranosti, proklamiranim Strategijom za reformu javne uprave iz 2006. godine i pratećim akcionim planovima (AP1 i RAP1).
Obzirom da je još uvijek u izradi novi strateški okvir za reformske procese u oblasti javne uprave u Bosni i Hercegovini, Fakultet za upravu – pridružena članica Univerziteta u Sarajevu, organizirao je 7. juna 2017. godine naučno- stručnu konferenciju „Reforma javne uprave u Bosni i Hercegovini – prioriteti i izazovi“, s namjerom da na jednom mjestu okupi stručnjake iz prakse, predstavnike akademske zajednice, predstavnike nevladinog sektora, te predstavnike međunarodnih organizacija i Ureda specijalnog predstavnika Evropske unije (EUSR BiH), koji bi sa stručnog, ali i naučnog aspekta, razmotrili ključne probleme dosadašnje provedbe reforme i predložili korake i načine za prevazilaženje istih, s ciljem usmjeravanja današnjih težnji i napora na ciljeve koje je moguće postići i rezultate koji su zaista ostvarivi.
Zaključci i preporuke sa konferencije, koji čine sastavni dio ovog tematskog časopisa, rezultat su veoma aktivnog učešća i konstruktivne rasprave o pojedinim oblastima reforme i itekako mogu poslužiti kao dobra osnova za suštinsko rješenje određenih reformskih pitanja.
Koristim priliku da u ime Fakulteta za upravu – pridružene članice Univerziteta u Sarajevu, te u svoje lično ime, izrazim zahvalnost svim učesnicima Konferencije, a naročitu zahvalnost za podršku ovakve ideje izražavam Uredu specijalnog predstavnika Evropske unije u BiH (EUSR BiH) i Delegaciji Evropske komisije u BiH.