DEPOLITIZACIJA I MERITORNOST KAO AKSIOMI REFORME JAVNOG SEKTORA
Ključne riječi:
Javna uprava, javni sektor, depolitizacija, meritokratija, Bosna i HercegovinaSažetak
Dobra uprava (eng. good governance) počiva na nezavisnosti, stručnosti i integritetu javne uprave i njenih uposlenika. Koncept dobre uprave od javne službe traži poboljšanje vlastitog rada na način da bude odgovorna, otvorena i transparentna, podstiče upotrebu inkluzivnih mehanizama, slijedi i promovira vladavinu zakona, koristi resurse efikasno i efektivno, te isporučuje kvalitetne javne usluge.
Kadrovskom popunjavanju javne administracije i drugih javnih institucija, ustanova i kompanija svaka razvijena država posvećuje značajnu normativnu pažnju. Za postizanje najboljih rezultata prilikom popunjavanja pozicija u javnoj upravi, teži se osiguravanju najvišeg nivoa zakonitosti, transparentnosti, konkurentnosti i jednakih mogućnosti, tj meritornosti kao temeljnog principa.
U Bosni i Hercegovini ima preko 165.000 zaposlenih u sektoru javnih usluga, javnoj upravi ili javnom sektoru. Pored toga, postoji još blizu 20.000 rukovodnih i upravljačkih pozicija unutar javne uprave koje su zvanično nepolitičke, ali se nerijetko smatraju izbornim plijenom. Politizacija i stranačka imenovanja i zapošljavanja na upravljačke, rukovodeće, pa i sve ostale pozicije u javnom sektoru, više je pravilo, a manje izuzetak. Promoviranjem stranačkog ovladavanja javnim sektorom, sistem javne uprave izložen je pritisku, urušava se vladavina prava, jednakost pred zakonom i povjerenje građana u pravni poredak. Politizacija i partizacija javne uprave vodi zapošljavanju politički podobnih, umjesto najkvalitetnijih kadrova, proizvodeći loše javne usluge, krizu zakonitosti i odgovornosti.
Zbog toga je nužan krupan zaokret u političkoj kulturi, javnim politikama i svakodnevnoj praksi imenovanja i zapošljavanja u javnom sektoru, jer su depolitizacija i meritornost aksiomi i presudne determinante reforme javne uprave.