Etički kodeks

Etika publikacije i izjava o zloupotrebi pri objavljivanju

Naša Izjava o etici objavljivanja i zloupotrebi publikacija zasnovana je na smjernicama Vodiča za najbolju praksu za urednike časopisa i izjave o stavovima koje je izradio Komitet za objavljivanje Etika (COPE) na 2. svjetskoj konferenciji o integritetu istraživanja, Singapur 2002.

Odluke o objavljivanju

Urednik je odgovoran za odlučivanje koji od članaka dostavljenih u časopis "UPRAVA" treba da bude objavljen. Urednik može biti vođen politikom uređivačkog odbora časopisa i ograničen onim zakonskim zahtjevima koji će tada biti na snazi u pogledu klevete, kršenja autorskih prava i plagijarizma. Urednik se može posavjetovati s drugim urednicima ili recenzentima prilikom donošenja ove odluke. Urednik treba da održi integritet akademske evidencije, da spriječi kompromitovanje poslovnih potreba intelektualne i etičke standarde, te mogu biti voljni objaviti ispravke, pojašnjenja, povlačenja i izvinjenja po potrebi.

Poštena igra

Urednik ocjenjuje rukopise zbog njihovog intelektualnog sadržaja bez obzira na rasu, spol, seksualna orijentacija, vjerska uvjerenja, etničko porijeklo, državljanstvo ili politička filozofija autora.

Povjerljivost

Urednik i bilo koje uredništvo ne smiju otkriti nikakve podatke o predatom rukopisu bilo kome drugom osim odgovarajućem autoru, recenzentima, potencijalnim recenzentima, drugim urednicima savjetnici i izdavač, prema potrebi.

Otkrivanje i sukob interesa

Neobjavljeni materijali objavljeni u dostavljenom rukopisu ne smiju se koristiti u vlastitom istraživanju urednika bez izričitog pismenog pristanka autora. Dobivene privilegirane informacije ili ideje kroz stručno ocjenjivanje moraju biti povjerljivi i ne korišteni za ličnu korist. Urednik treba nastojati da tako osigura pošten i odgovarajući proces stručnog pregleda. Urednik treba da se uzdrži od rukovanja rukopisima (tj. treba pitati ko-urednika, saradnika urednika ili drugog člana uredništvo umjesto toga da pregleda i razmotri) u čemu rezultiraju sukobi interesa iz takmičarskih, saradničkih ili drugih odnosa ili veza sa bilo kojim od autora, kompanije, ili (eventualno) institucije povezane sa radovima.

 

DUŽNOSTI RECENZENTA

Doprinos uređivačkim odlukama

Recenzija pomaže uredniku u donošenju uredničke odluke i putem uredničke komunikacije sa autorom takođe može pomoći autoru u poboljšanju rada.

Promptnost

Svaki izabrani recenzent koji se osjeća nekvalifikovanim da pregleda istraživanje objavljeno u rukopisu ili zna da će njegov brzi pregled biti nemoguć, treba obavijestiti urednika i izvinuti se za proces pregleda.

Povjerljivost

Svi rukopisi primljeni na recenziju moraju se tretirati kao povjerljivi dokumenti. Ne smiju biti prikazano drugima ili diskutovano s drugima osim ako je to ovlastio urednik.

Standardi objektivnosti

Pregledi treba da se vrše objektivno. Lična kritika autora je neprikosnovena. Recenzenti trebaju jasno izraziti svoje stavove uz potkrepljujuće argumente.

Priznanje izvora

Recenzenti treba da identifikuju relevantan objavljeni rad koji autori nisu citirali. Bilo koji izjava da je zapažanje, izvođenje ili argument prethodno izjavljen propraćen relevantnim citatom. Recenzenti takođe treba da skrene pažnju uredniku na bilo šta značajnu sličnost ili preklapanje između rukopisa koji se razmatra i bilo kojeg drugog objavljen rad za koji imaju lična saznanja.

Otkrivanje i sukob interesa

Privilegirane informacije ili ideje dobijene recenzijom moraju biti povjerljive, a ne koristi za ličnu korist. Recenzenti ne bi trebali uzeti u obzir rukopise u kojima imaju sukobi interesa koji proizlaze iz konkurentskih, saradničkih ili drugih odnosa ili veza sa bilo kojim od autora, kompanija ili institucija povezanih sa radovima.

 

OBAVEZE AUTORA

Standardi izvještavanja

Autori izveštaja o originalnom istraživanju treba da daju tačan prikaz obavljenog posla kao i objektivna rasprava o njegovom značaju. Osnovni podaci treba da budu predstavljeni tačno u novinama. Rad bi trebao sadržavati dovoljno detalja i referenci kako bi to omogućili drugima ponoviti rad. Lažne ili svjesno netačne izjave predstavljaju neetičko ponašanje i neprihvatljivi su.

Pristup i zadržavanje podataka

Od autora se traži da dostave obrađene podatke u vezi sa radom na uredničku recenziju, i trebalo bi biti spremni da omogućite javni pristup izvorima takvih podataka (u skladu sa ALPSP-STM Izjavom o Podaci i baze podataka), ako je to izvodljivo, i treba u svakom slučaju biti spreman da takve podatke zadrži u razumnom roku nakon objavljivanja.

Originalnost i plagijat

Autori trebaju osigurati da su napisali potpuno originalna djela, i ako jesu koristio rad i/ili riječi drugih da je ovo prikladno citirano ili citirano.

Višestruko i istovremeno objavljivanje

Autor općenito ne bi trebao objavljivati rukopise koji opisuju u suštini ista istraživanja u više od jednog časopisa ili primarne publikacije. Podnošenje istog rukopisa više od jednog časopis istovremeno predstavlja neetičko ponašanje objavljivanja i neprihvatljivo je.

Priznanje izvora

Uvek se mora davati odgovarajuće priznanje za rad drugih. Autori treba da citiraju publikacije koje su imale uticaj na određivanje prirode prijavljenog rada.

Autorstvo rada

Autorstvo treba ograničiti na one koji su dali značajan doprinos koncepciji, dizajn, izvođenje ili tumačenje prijavljene studije. Svi oni koji su bili značajni doprinose treba navesti kao koautore. Gdje ima drugih koji su učestvovali u određenim suštinskih aspekata istraživačkog projekta, treba ih priznati ili navesti kao saradnike.

Dopisni autor treba osigurati da svi odgovarajući koautori budu uključeni u rad, te da su svi koautori vidjeli i odobrili konačnu verziju rada i pristali su na njegovo podnošenje za objavljivanje.

Otkrivanje i sukob interesa

Svi autori treba da otkriju u svom rukopisu svaki finansijski ili drugi suštinski sukob interesa koji bi se mogli protumačiti da utiču na rezultate ili tumačenje njihovog rukopisa. Svi izvori finansijske podrške projektu treba objaviti.

Fundamentalne greške u objavljenim radovima

Kada autor otkrije značajnu grešku ili netačnost u svom objavljenom radu, to je obaveza autora da blagovremeno obavijesti urednika ili izdavača časopisa i sarađuje s urednikom da se povuče ili ispravi rad.