Informatika u upravi

O STUDIJSKOM PROGRAMU

Program zajedničkog stručnog studija „Informacione tehnologije u upravi“ pripada oblasti društvenih nauka, sa težištem na informatizaciju poslovnih procesa i upravno-pravnu naučnu oblast. Studijski program stručnog studija „Informacione tehnologije u upravi“ traje dvije (2) akademske godine i nosi ukupno 120 ECTS. Studij se realizuje u četiri semestra sa po pet (5) obaveznih predmeta po semestru, od kojih svaki nosi u rasponu od 4-8 ECTS, a ukupno po semestru 30 ECTS. Fond časova nastave kreće se u rasponu od trideset (30) do sedamdesetpet (75) po predmetu, ovisno o složenosti predmeta i broja ECTS-ova, a koje izvodi više nastavnika i saradnika sa obje organizacione jedinice, FU i PMF. Dio nastave se izvodi kroz izradu praktičnih zadataka i analiza (u vidu auditornih i laboratorijskih vježbi), što nosi značajan dio ocjene.

KOJE KVALIFIKACIJE SE STIČU PO OKONČANJU PROGRAMA?

Studenti koji ispune sve obaveze predviđene nastavnim planom i programom dvogodišnjeg stručnog studija „Informacione tehnologije u upravi“, dobivaju stručno zvanje: „Stručni specijalista informacionih tehnologija u upravi“ Diploma se izdaje na BHS jeziku. Stručni specijalista informacionih tehnologija u upravi je osoba koja je osposobljena za rad na informatičkim poslovima u državnoj službi, javnim preduzećima i ustanovama, kao i drugim institucijama, na poslovima i zadacima na kojima se traže informatička znanja, donošenje najznačajnijih odluka, rad na procesima unaprijeđenje efikasnosti i efektivnosti upravne regulacije u ukupnom sistemu državne vlasti, kao i na strateškom planiranju te kreiranju i provođenju informatizacije u upravi.

ZAŠTO UPISATI STUDIJSKI PROGRAM INFORMACIONE TEHNOLOGIJE U UPRAVI?

Zato što ćete sticati obrazovanje iz predmetnih oblasti i dogradnja postojećih (osnovnih) znanja. U sklopu stručnog studija, biće izvršena evaluacija kvalitete rada predavača, materijala, predmeta i nastavnog plana i programa uopće. Ovom evaluacijom ocjenjuje se: kvalitet nastave, primjenjivost stečenih znanja na radno okruženje, interaktivni odnos predavač-polaznik, radni materijali, literatura, prisutnost predavača, sadržaj predmeta, metode provjere znanja, kvalitet izvođenja nastave i sl.

KO SE MOŽE UPISATI NA STUDIJSKI PROGRAM?

Za upis na stručni studij nije neophodno da je prethodno završen neki drugi ciklus studija, svi zainteresirani kandidati koji imaju završenu minimalno srednju školu u trajanju od četiri godine ili ekvivalent, i koji izvrše blagovremenu prijavu mogu se upisati na isti.

PROHODNOST STUDIJA

Studentima koji su završili dvogodišnji studij „Informacione tehnologije u upravi“ priznaje se nastavak studija na I ciklusu studija na Fakultetu za upravu bez obaveze polaganja dodatnih predmeta. Ovim studentima izvršiće se priznavanje relevantnih predmeta na studijskom programu „e-Uprava“ i mogu upisati III godinu studija.

KOJE SU MOGUĆNOSTI ZAPOŠLJAVANJA STUDENATA PO ZAVRŠETKU STUDIJSKOG PROGRAMA?

Obrazovanjem na stručnom sudiju „Informacione tehnologije u upravi“ studenti stiču dodatna znanja i praktične vještine iz informatike i informacionih tehnologija za njihovu primjenu u konkretnoj upravnoj praksi. S obzirom na izraženu potrebu za informatizacijom uprave, te prateći trendove u zemljama Europske unije i okruženja u pružanju e-usluga građanima, studenti će po završetku ovog studijskog programa biti osposobljeniji i primpremljeniji za zapošljavanja u sektoru uprave, ali i drugim organizacijama ili institucijama koje podrazumijevaju primjenu znanja i vještina potrebnih za informatizaciju usluga i poslovanja.

METODE STUDIRANJA I PREDMETI

Teorijska i praktična znanja iz predmetnih oblasti, kao i komparativnim prednostima i primjerima dobre prakse iz različitih država.

Popis obaveznih i izbornih predmeta

Lista predmeta:

I semestar (30 ECTS)

  1. Osnove programiranje 
  2. Uvod u informacione tehnologije 
  3. Računarske mreže
  4. Nauka o upravi 
  5. Engleski jezik u upravi 

II semester (30 ECTS)

  1. Osnove statistike 
  2. Web tehnologije 
  3. Menadžment i organizacija u javnom sektoru 
  4. Pravno uređenje javne uprave 
  5. Javne nabavke u upravi 

III semester (30 ECTS)

  1. Baze podataka 
  2. Statistika u upravi 
  3. Upravni postupak i upravni spor 
  4. E-uprava 
  5. Kancelarijsko poslovanje i arhivistika 

IV semester (30 ECTS)

  1. Multimedija u upravi 
  2. Razvoj informacionog sistema 
  3. Upravljanje projektima u upravi 
  4. Praksa 
  5. Završni projekat

Sve dodatne informacije o studiju su dostupne na: www.informatika.fu.unsa.ba.

 

Scroll to Top