INFORMACIJA – PANEL NA TEMU JAVNO PRIVATNOG PARTNERSTVA
„Podrška izgradnji održivih kapaciteta za javno privatno partnerstvo u BiH“
održan dana 06.02.2020. godine u prostorijama
Fakulteta za upravu u Sarajevu.
Sastanku su prusutvovali: Emir Tahirović,Amar Kozadra, Đevad Šašić, Fakultet za upravu UNSA; Dženita Hrgić, Ministarstvo privrede ZDK; Šemsa Alić, konsultant u oblasti JPP, Tihomir Veselinović; Ekonomski fakultet UNSA; Dragan Ćuzulan, Ured koordinatora za reformu javne uprave; Aleksandar Karišik, Udruženje IPJP ; Vedad Silajdžić, Ekonomski fakultet UNSA; Veljko Trivun, Ekonomski fakultet UNSA; Miroslav Zeković, Ured koordinatora za reformu javne uprave; Anisa Husković, Ured koordinatora za reformu javne uprave; Osman Buza, Ministarstvo privrede ZDK; Monika Miličević, Vlada SBK-KSB; Elmir Crnica, Vlada SBK-KSB; Adrijana Marić, Agencija za unapređenje stranih investicija u Bosni i Hercegovini; Nedžib Delić, Ured koordinatora za reformu javne uprave; Jasmina Popin, GIZ-Njemačko društvo za međunarodnu saradnju; Mirsad Buljević, GIZ-Njemačko društvo za međunarodnu saradnju; Irvana Baltić, Fakultet za upravu UNSA; Selma Talić, Fakultet za upravu UNSA; Amel Delić, Fakultet za upravu UNSA.
Dnevni red sastanka je bio sljedeći:
a) Uvodno obraćanje i upoznavanje sa ciljevima panela, Aleksndar Karišik.
b) Uloga PARCO, dr. Dragan Ćuzulan.
c) Kratak pregled stanja u oblasti JPP-EU, okruženje/regija i BiH, prof. dr Veljko Trivun.
d) PARCO projekat u oblasti JPP-glavna postignuća, iskustva i naučene lekcije – perspektive, Miroslav Zeković-rukovodilac PARCO projekta.
e) Kapaciteti za JPP i prezentovanje projektne ideje programa stručnog ososobljavanja za JPP, prof. dr Vedad Silajdžić.
f) Otvorena diskusija-administrativni kapaciteti za JPP, potrebe institucija i razmjena ideja o mehanizmima za saradnju.
U sklopu prigodnog uvodnog obraćanja i pozdravne riječi učesnici su upoznati sa ciljevima panela, kao i osnovnim aktivnostima i ciljevima saradnje Fakulteta za upravu i Udruženja Institut za promociju javnih politika u BiH u procesu podrške modernizaciji javne uprave i razvoju njenih kapaciteta, oblastima saradnje i partnerstvu sa Uredom koordinatora za reformu javne uprave (PARCO) u procesu jačanja administrativnih kapaciteta. Koordinator Ureda, Doc. dr. Ćuzulan Dragan se osvrnuo i na dosadašnje reformske aktivnosti u oblasti reforme javnih finansija, sa posebnim fokusom na projekat javno-privatnog partnerstva
realizovan kroz podršku Fonda za reformu javne uprave, kao i njegove osnovne ciljeve i rezultate.
Prof. dr Veljko Trivun je izložio uporedni pregled stanja sektora JPP-a u EU, Evropi, BiH i okruženju (Hrvatska i Srbija). U ovom osvrtu ukazano je na statističke podatke EPEC-a, ali i na podatke za pojedine zemlje izvan EU, posebno Tursku i njen domašaje u ovom sektoru. Regionalni osvrt se odnosio na postojeće stanje u Hrvatskoj Srbiji, pri čemu je ukazano na gašenje hrvatske Agencije za investicije i konkurentnost, dok je Srbija zaboilježila značajan iskorak u sektoru JPP-a te da sadašnja vrijednost, cca 140 projekata JPP-a, ima okvirnu vrijednost od 2,5 milijardi EUR-a. U pogledu BiH ukazano je na postojeće legislativno stanje, kao i na pojedine domašaje u okvirima BiH, u ovom sektoru. Posebno je ukazano na postignute domašaje u tri kantona, i to: ZE-DO, TK i SBK. U ova tri kantona učinjeni su značajni pomaci u posljednje dvije godine i podvučeno je da se to duguje, između ostalog, i adekvatnoj političkoj podršci.
Miroslav Zeković je napravio osvrt na ciljeve i izlazne rezultate Projekta JPP, koji se odvijao u okviru PARCO projektnih aktivnosti. Pobrojani su opšti i posebni ciljevi projekta, njegove aktivnosti i doprinosi, te su kratko izloženi i svi izlazni rezultati. Spomenuta je i uloga Fakulteta za upravu, a u okviru posebnog Sporazuma o saradnji zaključenog između PARCO i FU. Ukazano je i na činjenicu da sve aktivnosti u vezi sa održavanjem platforme www.jpp.ba u naredne tri godine delegirane na FU.
Prof. dr Vedad Silajdžić je dao doprinos izlaganjem na temu opšteg cilja i posebnih ciljeva inicijative jačanja kapaciteta JPP-a u BiH. Ukazano je i na legislativne probleme, kao i osnovni cilj inicijative -uspostavljanje posebnog programa za stručno osposobljavanje nosilaca JPP aktivnosti iz javnog sektora u vidu on-line platforme, idejom formiranja mreže praktičara za JPP-a u BiH, te mehanizma za kolaboraciju i podršku radu ove zajednice kroz proširenje predmetne on line platforme.
Tihomir Veselinović je pripremio prezentaciju IT platforme MOODLE i prenio praktična iskustva u vezi sa implementacijom iste, a posebno kod studijskih programa učenja na daljinu (DL) i to na primjeru EFSA. Prezentovane su sve mogućnosti ove platforme posebno u kontekstu njene osnove za buduću implementaciju u formi posebnog on-line alata i mehanizma podrške izgradnji kapaciteta u oblasti JPP-a.
U daljem radu panela učešće u diskusiji su uzeli prisutni predstavnici javnog sektora – praktičari u oblasti JPP, predstavnici akdemskog sektora i stručnjaci u ovoj oblasti. Ukazano je na dosadašnja iskustva u razvoju preduslova za implemenatciju JPP modela, glavne rizike i prepreke u planiranju, pripremi i izvođenju JPP projekata. Praktična iskustva ukazuju da je postojanje adekvatnog i unaprijeđenog zakonskog okvira za JPP osnovne pretpostavke za povećan broj JPP projekata. Ovo samo po sebi nije dovoljno ukoliko ne postoje adekvatni kapaciteti u vidu obučenog osoblja, koje je nosilac JPP projekata i koje treba osigurati
odgovrajuće upravljanje u svim fazama JPP ciklusa. Na kantonalnim nivoima evidentirana su i značajna ulaganja u procese pripreme JPP studija i ulaganja u edukaciju čime je potvrđeno i opredjeljenje donosilaca odluka da podrže provođenje JPP legislative i stvore prostor za povećan obim JPP projektnih inicijativa. Kroz diskusije je podržana saradnja različitih učesnika u ovom procesu , prvenstveno službenika iz upravnih i institucija lokalne samouprave sa različitih nivoa vlasti i doprinos koji bi daljoj saradnji na praktičnom nivou mogli osigurati akademska zajednica, nevladin sektor i stručna udruženja.
Sastanak je rezultirao sljedećim zaključcima za koje je dogovoreno da budu podijeljeni sa svim prisutnim i pozvanim učesnicima panela:
– Iskazana je podrška za program stručne edukacije i osospobljavanja u oblasti JPP na predloženim osnovama i tehničkim elementima – on line platforma sa pristupom za odabrane polaznike iz organizacija javnog sektora radi sticanja osnovnih i naprednih znanja iz oblasti JPP-a (Open On-line Courses-OOP).
– Potvrđen je interes za saradnju i umrežavanje nosioca poslova u realizaciji JPP projekata sa različitih administrativnih nivoa – u obliku inicijative za formiranje JPP foruma ili mreže praktičara u JPP oblasti.
– Iskazan je interes za saradnju u oblikovanju, kandidovanju i učešće u realizaciji budućih JPP projekata na bazi zajedničkih potreba i prioriteta koji proizilaze iz stvarnih potreba i rješavanja problema iz prakse. Modaliteti i aktivnosti praktične saradnje mogu biti dalje analizirani i raspravljeni na sličnim sastancima u daljem razvoju JPP mreže praktičara.
– Istaknuta je potreba za kontinuiranu promociju i zagovaranje JPP kao ukupnog koncepta, pojedinačnih inicijativa i projekata u JPP oblasti prema donosiocima odluka, stranim i domaćim investitorima, poslovnoj zajednici i javnosti u cjelini.